Sevgi ile ilgili Hadis-i şerif

Refiüd Derecat 

لا اله الا الله
Yönetici
İlimler Meclisi Kurucu
20 Tem 2023
2,288
80
21
logo.png

Sevgi, İslam dininde önemli bir kavramdır ve pek çok hadis-i şerif sevgi konusuna vurgu yapar. İşte sevgi ile ilgili bazı hadis-i şerifler:
  1. "Sizden biriniz, kendisini sevdiği şeyi, kardeşi için de istemedikçe gerçek iman etmiş olamaz." (Buhari, İman, 7)
  2. "Birbirinizi sevmedikçe iman etmiş olmazsınız. Sizden biriniz, kendisi için arzu ettiği şeyi, kardeşi için de arzu etmedikçe gerçek mümin olamaz." (Müslim, İman, 93)
  3. "Allah'a ve ahiret gününe inanan kimse, ya hayır söylesin veya sussun. (Söyleyecek bir şey yoksa) o kimse için en hayırlısı susmasıdır." (Buhari, İlim, 10)
  4. "Merhamet etmeyenlere merhamet edilmez." (Tirmizi, Birr, 16)
  5. "Size en üstün ve en sevimli olanınız, ahlakça en güzel olanınızdır." (Tirmizi, Birr, 55)
  6. "Kimse gerçek mümin olamaz, ta ki ben onun babasından, çocuğundan ve insanlar arasında en sevgilisinden daha sevgili oluncaya kadar." (Buhari, Edeb, 27)
  7. "İmanın en tamamları birbirinizi sevdiğiniz zaman olur." (Müslim, İman, 93)
  8. "Müminler arasındaki merhamet duygusu, birbirinize olan sevginiz ve şefkatiniz gibidir; vücudun birbirine olan sevgi ve merhameti gibidir. Bir organı rahatsız olduğunda, diğer organlar da uykusuzluk ve ateşle bunun acısını paylaşırlar." (Buhari, Edeb, 27)
  9. "Birbirinize düşmanlık etmeyin, birbirinize kıskançlık yapmayın, birbirinize sırt çevirmeyin. Ey Allah'ın kulları kardeş olun." (Müslim, Birr, 71)
  10. "Allah, kullarının kalplerini, birbirini sevmek üzere yaratmıştır; kötü huylar ise, kalpleri paslandırır." (Tirmizi, Birr, 16)
Bu hadis-i şerifler, müminler arasında sevgi, saygı ve merhametin önemini vurgulamaktadır. İslam'da sevgi, sadece aile fertleri veya yakın çevreyle sınırlı değildir, tüm insanlara karşı hoşgörülü ve merhametli olmayı içerir.