Pirler piri Şeyhul Ekber muhyiddin İbni Arabi hazretleri der ki;

Refiüd Derecat 

لا اله الا الله
Yönetici
İlimler Meclisi Kurucu
20 Tem 2023
2,271
80
21
Pirler piri Şeyhul Ekber muhyiddin İbni Arabi hazretleri der ki;

Başı hamd ile başlayan, sonu hamd ile biten dua en makbul duadır.
Yani başlarken "Elhâmadullihi rabbil âlemin".
Türkçe söylemek istiyen, âlemlerin rabbine hamd olsun, Gibi yada benzeri hamd şekilleri söyler.
İmam Ali kerremallahu vechehu der ki:
Kıyamet günü terazide sevap kefesinin ağır basmasını istiyen bir kimse duasının sonunda şunu desin;
Sübhane rabbike rabbil izzeti amma yasifûn Veselamun alel-mürselin Velhamdu lillahi rabbil âlemin.
Peygamber efendimiz Muhammed Mustafa sallallahu aleyhi ve âlihi ve sellem efendimiz bir hadisi şerifinde şöyle buyurur;
"Bana getirilen iki salat ve selam arasında, dua yapanın duası kesinlikle kabul olur. Her dua, gökte takılıp kalır. Bana, Salat ve selam getirildiği zaman o dua (Allah’a) yükselir.”
Hadis kitaplarında öz ve kısa dualar mevcut, ama sizlere kolaylık olsun diye ve namaz sonrasında o dualar ile Allah'a niyaz etmeniz için burda ekstradan paylaşıyorum;
Sübhane rabbiyel aliyyil âlel Vehhab, Elhâmadullihi rabbil âlemin, ve sallallahu ala seyyidina Muhammedin ve ala âlihi ve sahibihi ecmain.
Ya Rab ya Rab ya Rab, ya Zel Celali vel İkram, ya Hayyu ya Kayyum ya Hannan ya Mennan.
Allah’ım; Peygamberimiz senden neyi istediyse onu istiyor, nelerden sana sığındıysa onlardan sana sığınıyorum.
Allah'ım! Günahımın hepsini, küçüğünü, büyüğünü, öncesini, sonrasını, açığını, gizlisini bağışla!”
Allahım! Sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affet!
Allah’ım! İhtiyarlıktan, kederden, âcizlikten, tembellikten, cimrilikten, korkaklıktan, borç sıkıntısından ve güç sahibi olan kişilerin haksızlığına uğramaktan Sana sığınırım.”
Allah'ım! Faydasız ilimden, ürpermeyen kalpten, işitilmeyen duadan, doymayan nefisten ve açlıktan sana sığınırım
."Allah'ım! Kötü günden, kötü geceden, kötü andan, kötü arkadaştan ve oturduğum yerde kötü komşudan sana sığınırım."
Allah'ım! Senin gazabından rızana, cezandan affına sığınırım, senden yine sana sığınırım. Seni gerektiği gibi asla övmem.
Sen kendi nefsini övdüğün gibisin."
Allah'ım! Şimdiye kadar yaptığım ve bundan sonra yapacağım, gizlediğim ve açığa vurduğum, benden daha iyi bildiğin günahlarımı affeyle!
Öne geçiren de sensin, geride bırakan da sensin. Ve senin gücün her şeye yeter".
Allah'ım, sen benim Rabbimsin, senden başka ilah yoktur. Beni yaratan sensin ve ben senin kulunum. Gücüm yettiğince sana sığınırım. Üzerimdeki nimetini ve günahımı kabul ediyorum. Beni bağışla, çünkü günahları senden başka bağışlayacak yoktur
Ey kalbleri çekip çeviren Rabbim! Kalbimi dînin üzere sâbit kıl.
Allâhummeğfir lil muminîne vel muminât vel-müslimîne vel-müslimat el'ahyâ'i minhüm vel-emvat.
Rabbena atina fid-dünya haseneten ve fil-âhireti haseneten ve kinâ azâbennâr .
ve sallallahu ala seyyidina Muhammedin ve ala âlihi ve sahibihi ecmain.
Sübhane rabbike rabbil izzeti amma yasifûn Veselamun alel-mürselin Velhamdu lillahi rabbil âlemin.
Vesselam.