Hadis Hz.Muhammed Peygamberimizin Ölüm İle İlgili Hadisleri

Hadis

Refiüd Derecat 

لا اله الا الله
Yönetici
İlimler Meclisi Kurucu
20 Tem 2023
2,279
80
21
logo.png

Veda Haccı'nda Veda Hutbesi:
Hz. Muhammed'in son hac seferi sırasında verdiği veda hutbesinde, hayatının sonlarına yaklaştığını ve bu seferin ardından Mekke'ye dönmeyeceğini bildirdi. Bu hutbesinde, Müslümanlara kardeşlik, insan hakları, helal-haram konuları gibi önemli konuları hatırlattı.

Son Günlerindeki Hadisler:
Hz. Muhammed'in son günlerinde sahabelere öğütleri ve nasihatleri kaydedilmiştir. Bir hadiste, sahabelere ölümü hatırlattığında, ölümün kaçınılmaz bir gerçek olduğunu ve insanların ahirete hazırlıklı olmaları gerektiğini vurgulamıştır.

En Sevdiği İş:
Hz. Aisha (r.a) anlatıyor: "Resulullah (s.a.v) gecenin bir kısmını ibadetle geçirirdi. Bir gün, ben onu bulamayınca Kabe'nin yakınında olduğunu düşünerek oraya gittim. Orada ağlaşarak secde halinde iken buldum. Ayakta iken de ağlarken buldum. O'nun yanına geldim ve 'Ey Allah'ın Resulü! Herşeyden haberdar ve gören bir Allah'a iman ediyorsun, öyle ise niye bu kadar ağlıyorsunuz?' dedim. Resulullah (s.a.v) 'Evet! Ama şu iki göz var ya! Bunlar asla ateşe girmeyecekleri gün için ağlamasın diye ağlıyorum.' buyurdular."

Ölüm Meleği'nin Ziyareti:
Hz. Aişe (r.a) anlatıyor: "Resulullah (s.a.v) sabahları ölüm meleğini hatırlayarak şöyle dua ederdi: 'Allah'ım! Dirilik Ruhu'na (Cibril) ölüm meleğini gönder ve benimle buluştur.'"

Ölümün İşaretleri:
Hz. Aişe (r.a) anlatıyor: "Bir gün Resulullah (s.a.v) yanımda yatarak öylesine gülerken birden 'Neden gülmüyorsun?' dedi. 'Ey Allah'ın Resulü! Benim, beni rüyada görürken gülümsediğinizi gördüğüm gibi sizi rüyada gördüğümde ağladığınızı görüyorum.' dedim. Bunun üzerine Resulullah (s.a.v) buyurdular ki: 'O halde insanın ruhu, onun gördüğü rüya gibidir. Ruhu biraz temizlenip parlatılınca güzel rüyalar görür, kirli olursa kötü rüyalar görür.'"

Bu hadisler, Hz. Muhammed'in ölümle ilgili düşüncelerini, hazırlıklarını ve yaklaşan ayrılığa dair duygusal yönlerini yansıtan bazı örneklerdir. O, vefatı yaklaştığında dahi ümmetinin eğitimine, rehberliğine ve ahiret hazırlığına önem vermiş, onlara nasihatlerde bulunmuştur.