Her kim Zülhicce'nin sonunda 3 kere

Refiüd Derecat 

لا اله الا الله
Yönetici
İlimler Meclisi Kurucu
20 Tem 2023
2,288
80
21
logo.png

Sene Sonu Duası

İmâm-ı Safûrî (Rahimehullâh) gibi ulemadan rivâyet olunduğuna göre: "Her kim Zülhicce'nin sonunda 3 kere:
بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ، وَصَلَّى اللّٰهُ تَعَالٰى عَلٰى سَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ وَعَلٰى اٰلِهِ وَصَحْبِهِ وَسَلَّمَ، اَللّٰهُمَّ مَا عَمِلْتُهُ فِي هٰذِهِ السَّنَةِ مِمَّا نَهَيْتَنِي عَنْهُ وَلَمْ تَرْضَهُ وَنَسِيتُهُ وَلَمْ تَنْسَهُ وَحَلُمْتَ عَلَيَّ بَعْدَ قُدْرَتِكَ عَلٰى عُقُوبَتِي وَدَعَوْتَنِي إِلَى التَّوْبَةِ مِنْهُ بَعْدَ جَرَاۤئَتِي عَلٰى مَعْصِيَتِكَ، اَللّٰهُمَّ فَإِنِّي أَسْتَغْفِرُكَ مِنْهُ فَاغْفِرْ لِي وَمَا عَمِلْتُ فِيهِ مِنْ عَمَلٍ تَرْضَاهُ وَوَعَدْتَنِي عَلَيْهِ الثَّوَابَ، فَأَسْأَلُكَ اللّٰهُمَّ يَا كَرِيمُ يَا ذَا الْجَلَالِ وَالْإِكْرَامِ! أَنْ تَقْبَلَهُ مِنِّي وَلَا تَقْطَعَ رَجَائِي مِنْكَ يَاكَرِيمُ! وَصَلَّى اللّٰهُ تَعَالٰى عَلٰى سَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ وَعَلٰى اٰلِهِ وَصَحْبِهِ وَسَلَّمَ، اٰمِينَ
'Rahmân ve Rahîm olan Allâh'ın adıyla! Ey Allâh! Senin razı olmayıp beni nehyettiğin şeylerden bu sene her ne yaptıysam, ben onların bir kısmını unuttum, Sen ise hiçbirini unutmadın. Üstelik bana ceza vermeye kadirken mühlet verdin ve ben Sana karşı gelme cüreti göstermişken beni tevbeye davet ettin.
Ey Allâh! Ben bütün bunlardan dolayı Senden mağfiret diliyorum. Beni bağışla. Ey kerem sahibi! Ey celal ve ikram sahibi! Senin razı olup bana sevap vaad ettiğin hangi amelleri bu sene işlediysem, Senden dilerim ki onları kabul edesin ve Senden ümidimi kesmeyesin. Ey kerem sahibi! Kabul eyle. Efendimiz Muhammed'e ve al-i ashabına salat-ü selam eyle. Âmîn!' derse, şeytan: 'Biz, bir sene yorulup bu günahları işletmek için bunca zahmet çektik, o ise bir anda hepsini sildirdi' deyip yüzüne toprak saçarak kaçar." [es-Safûrî, Nüzhetü'l-mecâlis, 1/156; Mâü'l-'Ayneyn, Na'tü'l-bidâyât, sh:165-166; ed-Diyarbî, el-Mücerrebât, sh:71; Hasen el-'Adevî, en-Nefehâtü'n-Nebeviyye fi'l-vezâifi'l-'âşûriyye, sh:69; 'Abdülhamîd Kuds, Kenzü'n-necâh ve's-sürûr, sh:298-299]

Sene Başı Duası

Sıbt ibnü'l-Cevzî (Rahimehullâh) gibi bazı ulemadan nakledilen rivayete göre: "Her kim Muharrem ayının evvelinde 3 kere:
بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ، اَلْحَمْدُ لِله رَبِّ الْعَالَمِينَ، وَالصَّلَاةُ وَالسَّلَامُ عَلٰى سَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ وَعَلٰى اٰلِهِ وَصَحْبِهِ أَجْمَعِينَ، اَللّٰهُمَّ أَنْتَ الْأَبَدِيُّ الْقَدِيمُ، اَلْحَيُّ الْكَرِيمُ، اَلْحَنَّانُ الْمَنَّانُ، وَهٰذِهِ سَنَةٌ جَدِيدَةٌ، أَسْأَلُكَ فِيهَا الْعِصْمَةَ مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ وَأَوْلِيَائِهِ، وَالْعَوْنَ عَلٰى هٰذِهِ النَّفْسِ الْأَمَّارَةِ بِالسُّوءِ، وَالْاِشْتِغَالَ بِمَا يُقَرِّبُنِي إِلَيْكَ يَا كَرِيمُ! يَا ذَا الْجَلَالِ وَالْإِكْرَام! بِرَحْمَتِكَ يَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِينَ! وَصَلَّى اللّٰهُ وَسَلَّمَ عَلٰى سَيِّدِنَا وَنَبِيِّنَا مُحَمَّدٍ وَعَلٰى اٰلِهِ وَصَحْبِهِ وَأَهْلِ بَيْتِهِ أَجْمَعِينَ، اٰمِينَ!
'Rahmân ve Rahîm olan Allâh’ın adıyla! Bütün hamdler, alemlerin Rabbi olan Allâh'a aittir. Salat-ü selam, Efendimiz Muhammed'in ve al-i ashabının tamamının üzerine olsun. Ey Allâh! Sen Ebedî'sin, Kadîm'sin (başlangıcın ve sonun yoktur). Hayy'sın, Kerîm'sin (hakiki hayat sahibi de, kerem sahibi de ancak Sensin). Hannân'sın, Mennân'sın (son derece acıyan ve çokça lütuflarda bulunan Rabbimiz'sin).
İşte bu yeni senedir. Ben bu sene Senden dilerim ki beni kovulmuş şeytandan ve onun dostlarından koruyasın, kötülüğü çokça emreden bu nefse karşı bana yardım edesin ve beni Sana yaklaştıran amellerle meşgul edesin. Ey kerem sahibi! Ey celal ve ikram sahibi! Ey acıyanların en merhametlisi! Rahmetinle (duamı) kabul eyle!
Allâh-u Te'âlâ, Efendimiz ve Peygamberimiz Muhammed ﷺ'e, al-i ashabının ve Ehl-i Beyti’nin tamamına salat ve selam eylesin. Âmîn!' derse, şeytan: 'Ömrünün kalan kısmında kendisini güvenceye aldı, artık biz bu kişiden ümidi kestik' der ve Allâh-u Te'âlâ ona, kendisini şeytan ve etbaından sene boyunca korumak üzere iki melek görevlendirir." [es-Safûrî, Nüzhetü'l-mecâlis, 1/156; Sıbt ibnü'l-Cevzî, Mir'âtü’z-zemân fî tevârîhi'l-a'yân, 22/180; Mâü'l-'Ayneyn, Na'tü'l-bidâyât, sh:165; ed-Diyarbî, el-Mücerrebât, sh:70-71; 'Abdülhamîd Kuds, Kenzü'n-necâh ve's-sürûr, sh:69]
Hızır (Aleyhisselâm)ın Yeni Yıl Duası
Abdülhamîd Kuds (Rahimehullâh)ın beyanı vechile; Ahmed Zeynî Dehlân (Rahimehullâh) "Sefîne" adlı risalesinde İmâm-ı Ğazâlî (Rahimehullâh)ın şöyle anlattığını nakletmiştir: "Ben hicri yıllardan yeni bir senenin ilk gününde Mekke-i Mükerreme'de Ka'be'yi tavaf ederken Hızır (Aleyhisselâm)ı görsem diye hatırıma geldi ve bunun için dua etmeyi Allâh-u Te'âlâ bana ilham etti.
Ben de Hızır (Aleyhisselâm)la buluşmak için Allâh-u Te‘âlâ'ya yalvardım. Daha dua etmeyi bitirmemiştim ki birden Hızır (Aleyhisselâm)ı metafta (tavaf alanında) gördüm. Hemen onunla beraber tavaf etmeye, onun yaptığını yapmaya ve söylediklerini söylemeye başladım.
Tavaftan sonra Ka'be-i Muazzama'yı görecek şekilde bir yere oturdum. O anda Hızır (Aleyhisselâm) bana yönelerek: 'Ey Muhammed Ğazâlî! Seninle benim böyle bir günde, bu Harem-i Şerîf'te bir araya gelmemizi Allâh-u Te'âlâ'dan istemene sebep olan şey nedir?' dedi. Ben de: 'Efendim! Bu yeni bir senedir. Ben de bu seneyi sizin dua ve ibadetlerinizi yaparak karşılamak istedi' deyince 'Peki öyleyse (Allâh rızası için) namaz kıl, ardından şu duayı yap' buyurdu."
Bahsedilen dua şöylecedir: "Rahmân ve Rahîm olan Allâh'ın adıyla! Ey Allâh! Ben Senin Zatın hürmetine yine Senden isterim ki Efendimiz Muhammed'e, diğer nebilere ve rasullere, her birerlerinin Ehl-i Beyti'nin ve sahabesinin cümlesine salat-ü selam edesin, benim için geçmişte olanları bağışlayasın, gelecekte de beni koruyasın. Ey acıyanların en merhametlisi (bu duamı kabul edesin)!
Ey Allâh! Bu bana yönelen yeni bir senedir ki; ben bunun bidayetinde Sana yalvarmamdan başka beni Sana manen tam manasıyla yaklaştıracak hiçbir amel işlemedim. O halde Senden dilerim ki üzerimde bulunan Sana ibadet ve taatte bulunma hakkını ödeyebilmem için Seni benden razı kılacak amellere beni muvaffak edesin. Sen bana keremli Zatın'a karşı ibadet ederken ihlaslı olma sıfatını daima nasib eyle. Yine Senden lütfunla ve rahmetinle bu ihlas nimetini bana tamamlamanı niyaz ederim.
Ey Allâh! Şüphesiz ben Senden bu gelen senenin hayırlarını, uğurlarını, kolaylıklarını, emniyetlerini ve selametlerini dilerim. Bu gelecek yılın şerlerinden, engellemelerinden, zorluklarından, korkularından ve tehlikelerinden Sana sığınırım. Ben Senden rağbetle niyaz ederim ki işlerimin temeli olan dinimi (Ehl-i Sünnet itikadımı) bu sene de benim üzerimde daim kılasın.
Geçimim kendisinde olan dünyamı da bu sene bana muhafaza buyurasın. Bu senede beni, ahiretimde Seni benden razı edecek amellere muvaffak kılasın.
Ey keremlilerin en kerimi! Ey acıyanların en rahimi (bu dualarımı kabul eyle)! Allâh-u Te'âlâ Efendimiz ve sevgilimiz Muhammed'e, Ehl-i Beyti'ne ve sahabesine salat-ü selam eylesin.
'Onların (cennet ehlinin) oradaki duaları: 'Ey Allâh! (Bütün kusurlardan) tenzih Sana' (diyerek, Allâh-u Te'âlâ'ya takdis ve övgü ifade eden tesbih kelimeleri olacak)dır. Oradaki (karşılaşmalar esnasında birbirlerine 'Güzel yaşam dileme' anlamında söyleyecekleri) tahiyyeleri ise ('İstenmedik tüm şeylerden kurtuluş sizin üzerinize olsun' manasını ifade eden) 'Selam' (lafzı)dır. Dualarının sonu ise şudur: 'Bütün hamdler alemlerin Rabbi olan Allah'a mahsustur' duasıdır. Âmîn!" ['Abdülhamîd Kuds, Kenzü'n-necâh ve's-sürûr, sh:70-73]