"el-Vehhâb" Havassı

Refiüd Derecat 

لا اله الا الله
Yönetici
İlimler Meclisi Kurucu
20 Tem 2023
2,288
80
21
logo.png

اَلْوَهَّابُ
"el-Vehhâb"
el-Vehhâb, Yüce Rabbimizin "Kullarına lütuf ve ihsanı bol olan; onlara karşılıksız olarak, çok çok ve tekrar suretiyle lütuf ve ihsanda bulunan" manalarına gelen ism-i şerifidir.
BU İSM-İ ŞERÎFİN HAVÂSSI
1. Bu ism-i şerifin zikrine devam eden kişinin, Allâh-u Te'âlâ rızkını bol, geçimini geniş ve kolay eder. Maddi ihtiyaçlarından kurtulur.
2. Bu ism-i şerifi çokça zikreden zengin olur, Allâh-u Te'âlâ tarafından kabul görür, ayrıca heybetli ve şerefli olur.
Her kim kuşluk namazının son secdesinde bu ism-i şerifi kırk (diğer bir rivayette on dört) kere okumaya devam ederse, o kişide bu haller hasıl olur.
Nitekim şu kıssa da bunu destekler niteliktedir: Şiblî (Rahimehullâh), Ebû Ali es-Sekafî (Rahimehullâh)ın bir arkadaşına, kendisinin Allâh-u Te'âlâ'nın isimlerinden hangi ismi daha çok zikrettiğini sorunca, o kişi: "el-Vehhâb"
اَلْوَهَّابُ
ism-i şerifi" diye cevap verdi.
Bunun üzerine Şiblî (Rahimehullâh): "Bundan dolayı malı-mülkü çok oldu" dedi.
3. Mal-mülk hususunda bereket için: "Yâ Kerîm, yâ Vehhâb, yâ Ze't-Tavl"
يَا كَرِيمُ، يَا وَهَّابُ، يَا ذَا الطَّوْلِ
zikrine devam edilirse, biiznillâh çok bereket hasıl olur.
4. Bu ism-i şerif "Kâfî'" ism-i şerifiyle birlikte: "Yâ Vehhâb, yâ Kâfî"
وَهَّابُ، يَا كَافِي
şeklinde zikredilirse her konuda bereket hasıl olur.
5. Bu ism-i şerifin duanın kabul olması için tecrübe edilen hassalarından biri de: "Allâhümme heblî min min rahmetike mâ lâ yümsikühû ehadün ğayruk"
اَللَّهُمَّ هَبْ لِي مِنْ رَحْمَتِكَ مَا لَا يُمْسِكُهُ أَحَدٌ غَيْرُكَ
"Ey Allâh! Bana rahmetinden öyle şeyler bağışla ki, onu Senden başka kimse tutamasın " zikrinin altı kere okunmasıdır.
6. İmanı muhafaza etmek için de:
رَبَّنَا لَا تُزِغْ قُلُوبَنَا بَعْدَ اِذْ هَدَيْتَنَا وَهَبْ لَنَا مِنْ لَدُنْكَ رَحْمَةًۚ اِنَّكَ اَنْتَ الْوَهَّابُ ﴿٨﴾
"Ey Rabbimiz! Bizi hidayet buyurduktan sonra kalplerimizi (haktan) kaydırma ve bize tarafından bir rahmet bahşet (ki, hakta sebata muvaffak olalım ve günahlarımızdan kurtulalım)!
Şüphesiz ki (karşılık beklemeden bolca bağış yapan) Vehhâb Sensin, ancak Sen!" (Âli 'Imrân Suresi:8) ayet-i kerimesi her farz namazdan sonra yedi kere okunur. [Yûsuf ibni İbrâhîm, Kazâu'l-hâcât, sh:26; eş-Şeyh Mâu'l-'ayneyn, Fâtiku'r-ratk alâ Râtikı'l-fetk, sh:323; İmâm-ı Zerrûk, Şerhu Esmâillâhi'l-hüsnâ, sh:49; Muhammed Şebrâvî, Fevâidü'l 'ızzi'l-esnâ fî şerhi esmâillâhi'l-hüsnâ, sh:25-26; Yûsuf en-Nebhânî, Se'âdetü'd-dâreyn, sh:505; Seyyid Süleyemân el-Hüseynî, Kenzü'l-havâs, sh:1/71]