Cehennem ile ilgili Hadisi Şerif

Refiüd Derecat 

لا اله الا الله
Yönetici
İlimler Meclisi Kurucu
20 Tem 2023
2,271
80
21

logo.png

Cehennem ile ilgili pek çok hadis vardır. İslam peygamberi Hz. Muhammed (s.a.v) tarafından Cehennem hakkında anlatılan birçok uyarı ve detaylar bulunmaktadır. İşte Cehennem ile ilgili birkaç hadis örneği:
  1. Hz. Ebu Hureyre (r.a) anlatıyor: Rasûlullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: "Cennet ve Cehennem insanlara gösterilmiştir. Cennet, genç, tatlı ve hoş olan şeyleri üzerinde olan bir bahçedir. Cehennem ise karanlık, dumanlı ve sıcak olan şeyleri üzerinde olan bir ateştir. Bu ikisi (Cennet ve Cehennem), insanlara asla gösterilen herhangi bir şeye benzemez. Öyleyse kim (Cehennemden) kurtulma (korumaya ve yakılmaktan) korunma konusunda Allah'a sığınırsa, Allah onu Cehennem azabından korur ve ona Cennet'e koyar." (Buhari, Rikak, 5; Müslim, Cennet, 1)
  2. Hz. İbn Abbas (r.a) anlatıyor: Rasûlullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: "Cennet'e girenler Cennet halkıdır. Cehennem'e girenler de Cehennem halkıdır. (Cehennemlikler) içlerinden bir kulun, Allah'ın affına uğramasını istediği kadar Cehennemde kalmayı hak ederse, nihayet Cehennemden çıkarılır, (sonunda) Cennet'e konur." (Buhari, Cehennem, 1; Müslim, Cennet, 10)
  3. Hz. Ebu Hureyre (r.a) anlatıyor: Rasûlullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: "Cehennem ehli Cehennem'e girdikçe, ateş daha da şiddetlenir ve Cennet ehli Cennet'e girdikçe, nimetler daha da artar. Allah'a yemin olsun ki, o insanlar arasında hiçbir kimse yoktur ki, kendisinden bahsedilmek için, o kimseye, 'Cennet ehli arasında Cennet size yetmez mi?' denilsin de o kimse, 'Evet, fakat Allah'ın affı ve rahmeti de bana yeter.' desin ki, nimetlerin en azıyla elli misline kavuşturulmuş olur." (Buhari, Rikak, 28)
Bu hadislerde Cehennem'in dehşeti, azabı ve Cennet'in güzellikleri anlatılmaktadır. Cehennem, günahkarların ve küfür sahiplerinin ahirette cezalandırılacağı yer olarak İslam'ın inancında önemli bir yer tutar. Cehennem azabından kurtulmanın yolu ise Allah'a yönelmek, günahlardan kaçınmak ve bağışlanma dilemektir. İslam, insanların ahiretteki sonuçlarının dünya hayatında sergiledikleri davranışlara bağlı olduğunu vurgular ve insanları hayırlı ameller yapmaya teşvik eder.