İslami Özel Aylar Berat gecesi duası

Refiüd Derecat 

لا اله الا الله
Yönetici
İlimler Meclisi Kurucu
20 Tem 2023
2,288
80
21
*Berat gecesi duası:*
Akşam namazı sonrası
3 defa yasini şerif okunur.
Birincisi: ömrün uzun ve bereketli olması için.
İkincisi: belaların def olması için.
Üçüncüsü: insanlardan
Müstağni olmak için.
Ve Her seferinde aşağıdaki dua okunur.

*Duanın Arapçası:*

اَللَّهُمَّ يَا ذَا الْمَنِّ وَلَا يُمَنُّ عَلَيْهِ، يَا ذَا الْجَلَالِ وَالإِكْرَامِ، يَا ذَا الطَّوْلِ وَالإِنْعَامِ. لَا إِلَهَ إِلَّا أَنْتَ ظَهْرَ اللَّاجِئينَ، وَجَارَ الْمُسْتَجِيرِينَ، وَأَمَانَ الْخَائِفِينَ.
اَللَّهُمَّ إِنْ كُنْتَ كَتَبْتَنِي عِنْدَكَ فِي أُمِّ الْكِتَابِ شَقِيًّا أَوْ مَحْرُومًا أَوْ مَطْرُودًا أَوْ مُقَتَّرًا عَلَيَّ فِي الرِّزْقِ، فَامْحُ اللَّهُمَّ بِفَضْلِكَ شَقَاوَتِي وَحِرْمَانِي وَطَرْدِي وَإِقْتَارَ رِزْقِي، وَأَثْبِتْنِي عِنْدَكَ فِى أُمِّ الْكِتَابِ سَعِيدًا مَرْزُوقًا مُوَفَّقًا لِلْخَيْرَاتِ، فَإِنَّكَ قُلْتَ وَقَوْلُكَ الْحَقُّ فِى كِتَابِكَ الْمُنَزَّلِ عَلَى لِسَانِ نَبِيِّكَ الْمُرْسَلِ: ﴿يَمْحُو اللهُ مَا يَشَاءُ وَيُثْبِتُ وَعِنْدَهُ أُمُّ الْكِتَابِ﴾، إِلٰهِي بِالتَّجَلِّي الأعْظَمِ فِى لَيْلَةِ النِّصْفِ مِنْ شَهْرِ شَعْبَانَ الْمُكَرَّمِ، الَّتِي يُفْرَقُ فِيهَا كُلُّ أَمْرٍ حَكِيمٍ وَيُبْرَمُ، أَنْ تَكْشِفَ عَنَّا مِنَ الْبَلَاءِ مَا نَعْلَمُ وَمَا لَا نَعْلَمُ وَمَا أَنْتَ بِهِ أَعْلَمُ، إِنَّكَ أَنْتَ الْأَعَزُّ الْأَكْرَمُ. وَصَلَّى اللهُ عَلَى سَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ النَّبِي الأُمِّي وَعَلَى آلِهِ وَصَحْبِهِ وَسَلَّمَ".

*Duanın okunuşu:*

Bismillahirrahmanirrahim
Allahümme ya zel-menni vela yümennü aleyhi.Ya zel-celali vel-ikrami.
Ya zet-tavli vel inami.
La ilahe illa ente.
Zahrel-laciine ve carel-müstecirine ve emanel-haifine. Allahümme in künte ketebteni indeke fi ümmil -kitabi şekiyyen ev mahrumen ev matruden ev mukatteren aleyyefir-rızki. Femhullahümme bi fazlike şekaveti ve hirmâni ve tardi ve iktare rızki ve esbitni indeke fi ümmil-kitabi saiden ve merzukan ve müveffekan lil-hayrati, feinneke kulte ve kavlukel-hakku fi kitabikel-munzeli ala lisani nebiyyikel-mürseli. {Yemhullahü ma yeşaü ve yüsbitü ve indehu ümmül-kitabi}.
ilahi bit-tecellil-âzami fi leyletin-nısfi min şabanel-mükerremil-leti.Fiha yüfreku küllü emrin Hakimin ve yübremü en tekşife anna minel-belai mâ nâlemü ve ma la nalemü ve ma ente bihi alemü inneke entel-eazzul-ekremü.
Ve sallallahu ala seyyidina Muhammedin ve ala âlihi ve ashabihi ve sellem.
*Duanın manası:*
Bismillahirrahmanirrahim
Allah’ım, Ey ihsân sahibi olan ve kendisine ihsan edilemeyen, ey Celâl ve İkrâm Sahibi, ey lütfu ve ihsânı bol olan, Sen’den başka ilâh yok, sen kendisine ilticâ edenlerin yardımcısı, kendisine sığınanlara emân veren, korkanların kendisinde emniyete kavuştuğu yüce zât’sın.
Allah’ım! Beni katında, Ümmü’l-Kitâb’da şakî veya mahrûm veya kovulmuş veya rızkı dar olarak yazdıysan, Allah’ım fazlınla şekavetimi, mahrûmiyetimi, kovulmamı ve rızkımın az olmasını sil, beni katında, Ümmü’l-Kitâb’da saîd, rızkı bol ve hayırlara muvaffak olan bir kulun olarak yaz.
Şüphesiz Sen Rasûl’ünün lisânı üzere indirilen Kitâb’ında bir söz buyurdun ve Sen’in sözün haktır:
«Allah dilediğini siler, dilediğini de sâbit bırakır. Ümmü’l-Kitâb (Ana Kitâb) O’nun yanındadır.»
(ya İlâhî; En büyük ve en yüce tecellin ile Her hikmetli işe, kendisinde hükmedilen ve kesin karar verilen mübarek Şabân’ın yarısı gecesinde(berat gecesinde) bizden bildiğimiz, bilmediğimiz ve Senin bildiğin bütün belâları uzaklaştır. Şüphesiz Sen en yüce ve en keremlisin.
Allahım, Efendimiz Muhammed’e, âline ve ashâbına sonsuz salât'u selâm eyle.