Allaha sen bana vermedin, ona verdin İfadesi Anlatım

Refiüd Derecat 

لا اله الا الله
Yönetici
İlimler Meclisi Kurucu
20 Tem 2023
2,288
80
21
aaphotoAid-removed-background.png

"Allaha sen bana vermedin, ona verdin" ifadesi, insanların sık sık başlarına gelen olumlu veya olumsuz olayları Allah'a yönlendirme ve onun iradesini kabul etmeme eğilimini ifade eder. Bu tür ifadeler, insanın Allah'a karşı kulluk bilincini zayıflatabilir ve tevazu yerine şikayetçi bir tutum sergileyebilir. İslam düşünce sisteminde bu tür yaklaşımlar, itaat ve sabrın gerekliliği açısından önemli bir şekilde ele alınır. İşte bu konuya ilişkin bazı önemli düşünceler:
  1. Allah'ın İradesine Teslimiyet: İslam dini, müminleri Allah'a tam bir teslimiyet içinde olmaya davet eder. Hayatın olumlu veya olumsuz yönlerine rağmen, her durumda Allah'ın iradesine rıza göstermek ve ona tevekkül etmek önemlidir. İnsan, Allah'ın bilgeliğini ve rahmetini kabul ederek her türlü deneyimiyle başa çıkmaya çalışmalıdır.
  2. Nimetler ve İmtihanlar: Hayatta insanların başına gelenler, hem nimetlerle dolu olabilir hem de imtihanlarla zorlu olabilir. İslam dini, nimetleri Allah'tan geldiğini kabul etmeyi ve imtihanlar karşısında sabırlı olmayı öğütler.
  3. Kibir ve Tevazu: "Allaha sen bana vermedin, ona verdin" türü ifadeler, içinde kibir ve nankörlük barındıran yaklaşımlardır. Tevazu, insanın nimetleri Allah'tan geldiğini ve bunları şükranla kabul etmesini gerektiren önemli bir ahlaki değerdir.
  4. Şükretmek ve Sabretmek: İslam dini, her durumda Allah'a şükretmeyi ve sabretmeyi öğütler. Hem olumlu hem de olumsuz durumlar karşısında sabırlı olmak, kişinin iman ve ahlaki gücünü gösterir.
  5. İbadet ve Dua: İnsanların hayatındaki her türlü durumda ibadet ve dua etmeleri, Allah'a yönelmeleri ve O'na yakınlaşmaları önemlidir. Dua, insanın Allah'a sığınma ve ihtiyaçlarını dile getirme şeklidir.
Sonuç olarak, "Allaha sen bana vermedin, ona verdin" türü ifadeler, insanın Allah'a karşı sabırsız ve şikayetçi bir tutum sergilemesine neden olabilir. İslam dini, insanların Allah'ın iradesine tam teslim olmalarını, nimetlerini ve imtihanlarını sabırla karşılamalarını öğütler. Her durumda Allah'a şükretmek, tevazu içinde olmak ve sabırlı davranmak, müminin iman gücünü gösteren önemli davranışlardır. İslam düşünce sisteminde, insanların Allah'a olan itaati ve rıza göstermeleri önemli bir değer olarak vurgulanır.