İlimler Alanı İlimde Kıskançlık Olurmu ? (Anlatım)

Refiüd Derecat 

لا اله الا الله
Yönetici
İlimler Meclisi Kurucu
20 Tem 2023
2,279
80
21
logo.png

İslam inancında ilim, önemli bir değer olarak kabul edilir ve bilgi edinmeye teşvik edilir. İslam, insanların bilgiye açık olmalarını, öğrenmeye yönelmelerini ve ilim sahibi olmalarını önemser. İslam inancına göre ilim, Allah'ın yarattığı evrende O'nun kudretini, hikmetini ve işleyişini anlamayı sağlayan bir ayettir.

Ancak, ilim kıskançlığı veya bilgi kıskançlığı gibi olumsuz bir tutum da İslam'da yer almaz. İslam, insanları bilgiyi paylaşmaya, öğretmeye ve diğer insanlarla bilgi ve deneyimlerini samimi bir şekilde paylaşmaya teşvik eder. Bu, toplumun gelişimi ve bilgi birikiminin artması için önemlidir.

İslam, cimrilik, kıskançlık, rekabet gibi olumsuz duyguları engellemeyi ve yerine hoşgörü, cömertlik, yardımlaşma gibi olumlu değerleri yerleştirmeyi öğütler. İlimde kıskançlık, bilginin bencillikle saklanması veya başkalarının bilgiye ulaşmasını engellemek gibi olumsuz davranışlar olarak değerlendirilir ve hoş karşılanmaz.

Kur'an'da ve hadislerde, bilgi ve ilim konusunda paylaşımcı ve cömert bir tutumun teşvik edildiği pek çok örnek bulunmaktadır:

"Allah katında en değerli olanınız, O'na karşı gelmekten en çok sakınanınızdır. Şüphesiz Allah her şeyi bilendir, her şeyden haberdar olandır." (Hucurat Suresi, 13)

"Bir kimse bilmediği bir şeyi öğretmeyi ilim yolunda bir sadaka olarak verirse, o kimse cennetin yollarından bir yol yapmış olur." (Tirmizi)

"İlim Çin'de de olsa gidin, onu alın." (Buhari)

"İlim, her Müslümanın kaybolan kayıp malını araması gibidir." (Ibni Mace)

Bu ayetler ve hadisler, Müslümanları bilgiyi korumak yerine paylaşmaya teşvik etmektedir. İlim, paylaşıldıkça artan ve değeri artan bir hazinedir. Dolayısıyla, ilim sahipleri, bilgiyi cömertçe başkalarıyla paylaşarak ve insanlığın bilgi birikimine katkıda bulunarak sevap kazanırlar.

Sonuç olarak, İslam inancında ilim kıskançlığı yerine bilgi paylaşımı ve hoşgörü teşvik edilir. İlim sahipleri, bilgilerini diğerleriyle cömertçe paylaşmalı, bilgi birikiminin artmasına katkıda bulunmalı ve bu şekilde Allah'ın rızasını kazanmalıdır.